10 důvodů, proč pivo není jen nudná česká klasika

Pivo je u nás nejoblíbenějším nápojem, to je bez debat. Mnohdy vás ale při sezení v hospůdce s kamarády nad orosenou sklenicí nenapadne, jakou má pivo barvitou historii, a že se zdaleka nevyrábí jen v Evropě, ale je oblíbené po celém světě, kde si jej každý připravuje po svém. Jaké jsou ty nejlepší zajímavosti o našem oblíbeném moku?
pivo
Co všechno se skrývá za jedním oroseným? (foto: 123RF)

1. Pivo a vousy

S vousy může být pití piva poněkud obtížné. Nicméně sládek z Oregonu objevil způsob, jak pomocí kvasinek z jeho vousů vyrobit pivo. I když to může znít poněkud nelíbivě, z vousů se získává mnoho kvasnic. Většina z nich pochází z hnijících kousků přírody, jejich utírání z něčích vousů je tak prostě logické (i když poněkud znepokojující) rozšíření normálního procesu.

2. Pivo a pěna

Mnozí lidé konzumující pivo jsou často proti tomu, aby mělo pěnu. Prý se těžko pije a nevypadá moc dobře na to, aby se ho chtěli napít. Alespoň lidé v cizích zemích to tak tvrdí. Nicméně, pěna je důležitou součástí piva. Je tvořená reakcí komplexního oxidu uhličitého a mluví o kvalitě moku. Mnoho piv, zejména černé – Guinness, jsou známé svou nádhernou a hustou pěnou.

Jestliže není pěna součástí piva, může to o něm pravděpodobně říct, že je nevýrazné chuti. Pro labužníky musí mít pivo tzv. bruselskou krajku – perfektní pěna, která nechá po vypití piva na sklenici vzor krajky. Té lze dosáhnout jen z vysoce kvalitního piva a s čistou sklenicí, neboť na špinavé se krajka nevytvoří.

3. Marihuana a pivo

Nemnoho lidí ví, že marihuana a pivo jsou vlastně docela blízcí příbuzní. Chmel je “blízká rodina” s rostlinou Cannabaceae, která, jak už se dá trochu odvodit z názvu, obsahuje určité množství marihuany. Přestože jsou si rostliny takto blízké a mají velkou genetickou podobnost, nemůžeme jednu rostlinu zaměnit s druhou. Stejně jsou lidé natolik podnikaví, že zkoušeli vařit chmel s marihuanou dohromady. Podrobnosti o takových projektech jsou těžko k sehnání, což pravděpodobně znamená, že výsledky byly méně než příjemné.

4. Mrtvá zvířata

Preparování zvířat je určitě jedna z věcí, která nejde ruku v ruce s pivem. To si myslí většina lidí. Velká Británie zdvořile nesouhlasila s produktem pivovaru BrewDog. Jejich pivo, trefně nazvané The End of History, v překladu Konec dějin, bylo v roce 2011 nejsilnějším (obsah alkoholu: 55 %). Co ale Británii tak znepokojilo? Láhev tohoto piva byste koupili v preparovaném zvířeti – láhev byla místo vnitřností a její hrdlo trčelo z úst zvířete.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share