10 důvodů, proč pivo není jen nudná česká klasika

Pivo je u nás nejoblíbenějším nápojem, to je bez debat. Mnohdy vás ale při sezení v hospůdce s kamarády nad orosenou sklenicí nenapadne, jakou má pivo barvitou historii, a že se zdaleka nevyrábí jen v Evropě, ale je oblíbené po celém světě, kde si jej každý připravuje po svém. Jaké jsou ty nejlepší zajímavosti o našem oblíbeném moku?
pivo
Co všechno se skrývá za jedním oroseným? (foto: 123RF)

1. Pivo a vousy

S vousy může být pití piva poněkud obtížné. Nicméně sládek z Oregonu objevil způsob, jak pomocí kvasinek z jeho vousů vyrobit pivo. I když to může znít poněkud nelíbivě, z vousů se získává mnoho kvasnic. Většina z nich pochází z hnijících kousků přírody, jejich utírání z něčích vousů je tak prostě logické (i když poněkud znepokojující) rozšíření normálního procesu.

2. Pivo a pěna

Mnozí lidé konzumující pivo jsou často proti tomu, aby mělo pěnu. Prý se těžko pije a nevypadá moc dobře na to, aby se ho chtěli napít. Alespoň lidé v cizích zemích to tak tvrdí. Nicméně, pěna je důležitou součástí piva. Je tvořená reakcí komplexního oxidu uhličitého a mluví o kvalitě moku. Mnoho piv, zejména černé – Guinness, jsou známé svou nádhernou a hustou pěnou.

Jestliže není pěna součástí piva, může to o něm pravděpodobně říct, že je nevýrazné chuti. Pro labužníky musí mít pivo tzv. bruselskou krajku – perfektní pěna, která nechá po vypití piva na sklenici vzor krajky. Té lze dosáhnout jen z vysoce kvalitního piva a s čistou sklenicí, neboť na špinavé se krajka nevytvoří.

3. Marihuana a pivo

Nemnoho lidí ví, že marihuana a pivo jsou vlastně docela blízcí příbuzní. Chmel je “blízká rodina” s rostlinou Cannabaceae, která, jak už se dá trochu odvodit z názvu, obsahuje určité množství marihuany. Přestože jsou si rostliny takto blízké a mají velkou genetickou podobnost, nemůžeme jednu rostlinu zaměnit s druhou. Stejně jsou lidé natolik podnikaví, že zkoušeli vařit chmel s marihuanou dohromady. Podrobnosti o takových projektech jsou těžko k sehnání, což pravděpodobně znamená, že výsledky byly méně než příjemné.

4. Mrtvá zvířata

Preparování zvířat je určitě jedna z věcí, která nejde ruku v ruce s pivem. To si myslí většina lidí. Velká Británie zdvořile nesouhlasila s produktem pivovaru BrewDog. Jejich pivo, trefně nazvané The End of History, v překladu Konec dějin, bylo v roce 2011 nejsilnějším (obsah alkoholu: 55 %). Co ale Británii tak znepokojilo? Láhev tohoto piva byste koupili v preparovaném zvířeti – láhev byla místo vnitřností a její hrdlo trčelo z úst zvířete.

Total
0
Shares
Související články
bílkoviny
Read More

10 potravin bohatých na bílkoviny, do kterých byste to neřekli

Bílkoviny jsou cenné látky, bez kterých by tělo zdaleka nefungovalo tak, jak má. Mají úžasnou sytící schopnost, zároveň jsou hlavním stavebním kamenem svalů. Možností, jak doplnit tělu proteiny, je hned celá řada a my se podíváme na desítku překvapivých zdrojů bílkovinových jídel, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku.
Total
0
Share