TOP 10 Kriticky ohrožené živočišné druhy

1 Kůň Převalského (Equus przewalskii)

Posledním žijícím předkem běžně známého koně domácího je kůň převalského. Dnes už není možné toto zvíře potkat ve volné přírodě. V zoologických zahradách ale zatím k vidění je. Zemí původu tohoto lichokopytníka je Mongolsko a jeho stepi, kde koně žili v dlouhodobých stádech pod vedením starší klisny. Na pokraj vyhynutí se dostali díky mohutnému rozvoji pastevectví. Pro pastýře koně převalského znamenali konkurenci, a tak je pastevci začali vybíjet. A vybíjeli je tak dlouho, dokud nezůstalo posledních pár ojedinělých kusů. O existenci tohoto vymírajícího živočišného druhu měli dlouhá léta ponětí jen mongolští pastevci, veřejnost se o koních dozvěděla až po roce 1879.  „Objevil“ je – respektive uviděl v přírodě a začal zjišťovat informace od místních, plukovník tehdejší ruské armády Nikolaj Prževalskij. Tito prudce agresivní koně dnes mají celou plemennou knihu v pražské ZOO, které už se podařilo úspěšně odchovat asi 150 hříbat. Některá z nich byla vypuštěna zpět do přírody ve své domovině. Snad budou pastevci tentokrát shovívavější….

Total
0
Shares
Související články
jezera
Read More

TOP 10: Nejlepší jezera v Evropě nejen na koupání

Ledovcové vody, alpské laguny a ohromující příroda všude kolem – evropská jezera zkrátka nabízejí širokou škálu aktivit a atrakcí bez ohledu na to, kam míříte nebo co zrovna hledáte. Evropská jezera jsou ideální pro letní dovolené, a to zejména tehdy, pokud zrovna nemusíte přeplněné pláže. V jejich prostředí ale objevíte i další sportovní vyžití. Ať už jsou ale vaše cíle (a představy o dovolené) jakékoliv, z této desítky jezer si zaručeně vyberete to pravé.
největší zvířata
Read More

TOP 10: Největší zvířata na světě

Země je plná nádherné přírody a zvířat, z nichž se člověku až tají dech. Zejména divoká příroda je plná tvorů, u kterých se nestačíme podivovat nad jejich velikostí nebo dravostí. Která zvířata jsou ale ta největší na světě? Podívejte se na deset z nich a zjistěte o nich zajímavé detaily.
nejjedovatější
Read More

TOP 10: Nejjedovatější zvířata na světě

V divoké přírodě je tolik krásných míst a tvorů, kteří stojí za trochu dobrodružství. Bohužel se nachází ve světě zvířat i mnoho životu nebezpečných druhů, a to nejde jen o predátory. Podívejte se na ty nejjedovatější zvířata na světě, s nimiž rozhodně není dobré se setkat. Většina z nich naštěstí žije mimo území Česka.
Total
0
Share