TOP 10 Kriticky ohrožené živočišné druhy

Na seznamu ohrožených živočišných a rostlinných druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) je řazeno více než 63 000 různých zvířat a kytek. Na seznamu kriticky ohrožených, tedy na seznamu organismů, jimž hrozí brzké vyhynutí, jich je zařazeno na 19 000. Z užšího seznamu jsem pro vás vybrala deset pozoruhodných druhů, které možná už brzy neuvidíme jinde, než na obrázcích v učebnicích.

10 Gorila nížinná (Gorilla gorilla)

Životním prostředím tohoto lidoopa jsou neprostupné nížinné deštné pralesy západní a střední Afriky. Celková oblast, na které se dnes gorily nížinné ve volné přírodě vyskytují má rozlohu asi 445 000km2. Co taková gorila celý den dělá? Program není moc bohatý. Den tlupy začíná několikahodinovým krmením – postačí vegetariánská strava a drobný hmyz – po snídani následuje odpočinek a pro mláďata zábava. Den je ukončený dalším několikahodinovým krmením. Co je zajímavé, gorily ve volné přírodě de facto nepijí – voda obsažená v rostlinné stravě jim vystačí. Žijí výhradně ve skupinkách se silnými sociálními vazbami. Tlupy se pohybují jen minimálně, což je problém především u goril chovaných v zajetí. Když mají dostatek potravy, pohyb jim úplně chybí a mnohdy tak dosahují i dvojnásobné váhy než v přírodě. U goril nížinných činí jeden z důvodů postupného vymírání pomalé rozmnožování. Samice může být březí jen jednou za 3 nebo 4 roky, často porodí dvojčata a za život tak každá matka odchová asi 6 mláďat. Pomalu se rozmnožující gorilí populace byla během tří generací snížena o celých 80%, a to především následkem mechanizované těžby dřeva. Z neprostupných pralesů, ideálního gorilího domova, se stávají autem dobře dostupné planiny a gorilí maso se díky pytlákům dostává na talíře výstředních zbohatlíků. Mimo to, populaci goril pomalu likviduje i epidemie eboly, na kterou u opic nikdo nedbá.

Total
0
Shares
Související články
nejjedovatější
Read More

TOP 10: Nejjedovatější zvířata na světě

V divoké přírodě je tolik krásných míst a tvorů, kteří stojí za trochu dobrodružství. Bohužel se nachází ve světě zvířat i mnoho životu nebezpečných druhů, a to nejde jen o predátory. Podívejte se na ty nejjedovatější zvířata na světě, s nimiž rozhodně není dobré se setkat. Většina z nich naštěstí žije mimo území Česka.
Total
0
Share