TOP 10 Kriticky ohrožené živočišné druhy

8 Kareta pravá (Eretmochelys imbricata)

Kareta pravá je kriticky ohrožený druh mořské želvy u kterého rozlišujeme dva poddruhy. Tyto želvy žijí v Tichém, Atlantském i Indickém oceánu. Jedinci tohoto druhu mohou mít až jeden metr a mohou vážit i 80 kilogramů. Při páření se jinak samotářské karety pravé shlukují v mělkých lagunách. V noci po spáření samice vylezou na břeh a nemotornými zadními ploutvemi vyhloubí poměrně hlubokou prohlubeň, do které nakladou zhruba 150 vajec. Snůšku samice překryjí pískem a ponechají svému osudu. Asi po padesáti dnech se vylíhnou zhruba dvou a půl centimetrové želvičky, které se instinktivně snaží dostat co nejrychleji do oceánu. Mláďata, která se do vody nedostanou do úsvitu, se stanou vítanou pochoutkou pro široké spektrum dravců. Ani přeživší želví mláďata nemohou zůstat v klidu. V moři se musí schovávat pod kameny nebo v korálech až do doby, než dorostou asi čtrnácti centimetrů a jejich vnější tělesná schránka nezíská podstatně vyšší tvrdost. Přirozeným nepřítelem dospělých karet jsou jen někteří žraloci, chobotnice a některé velké druhy krokodýlů. Kvůli velmi rozsáhlému lovu byly karety pravé zařazeny na seznam kriticky ohrožených živočišných druhů. Už antičtí Řekové a Římané tyto želvy lovili pro jejich krásný krunýř k ozdobě šperků a pro výrobu různých druhů kartáčů či hřebenů. Lov karet a obchodování s „želvími komoditami“ je dnes ve většině zemí světa přísně zakázán, přesto se ale nejdou země jako Čína nebo Japonsko, kde tyto želvy hubí stále ve velkém pro chutné maso a krunýř k výrobě dekorací.

Total
0
Shares
Související články
ohrožený
Read More

TOP 10 ohrožených druhů zvířat, které brzy vyhynou

Naše planeta je plná kouzelných míst i zvířat, z nichž se lidem až tají dech. V divoké přírodě však existuje i mnoho druhů, které pomalu vymírají. Některé z nich vyhynou kvůli chladnokrevnému lovu těchto zvířat, jiné z důvodu znečištěné přírody a moderní doby. Ať už je tomu jakkoliv, podívejte se na ty nejvíce ohrožené druhy zvířat, které již brzy na Zemi nebudou mít zastoupení.
jezera
Read More

TOP 10: Nejlepší jezera v Evropě nejen na koupání

Ledovcové vody, alpské laguny a ohromující příroda všude kolem – evropská jezera zkrátka nabízejí širokou škálu aktivit a atrakcí bez ohledu na to, kam míříte nebo co zrovna hledáte. Evropská jezera jsou ideální pro letní dovolené, a to zejména tehdy, pokud zrovna nemusíte přeplněné pláže. V jejich prostředí ale objevíte i další sportovní vyžití. Ať už jsou ale vaše cíle (a představy o dovolené) jakékoliv, z této desítky jezer si zaručeně vyberete to pravé.
Total
0
Share