TOP 10: Nejtragičtější příběhy novodobě vyhynulých savců

3. Zebra kvaga

Zebra kvaga (autor: Tereza Adamusová)

Zebra kvaga byla unikátní pro své zbarvení: pruhovaná byla jen částečně a většina jejího těla byla hnědá nebo pískově plavá. V obrovských stádech žila v Jižní Africe, kde ji v 19. století masově vybíjeli evropští kolonizátoři. „Dnes jich bylo složeno víc, než dokázala naše početná společnost zkonzumovat.”, dokonce píše ve svém deníku H. Lichtenstein, který doprovázel nizozemská vojska do Afriky. Zebra byla střílena nejen pro maso, ale i jako potravní konkurence dobytku. Její úbytek byl tak náhlý, že ani zoologové neměli čas nijak zareagovat. Poslední zebra uhynula v zajetí v Londýnské ZOO a až po její smrti si vědci uvědomili, že poslední pozorování (a zabití) ve volné přírodě se odehrálo o pět let dříve. Zebra kvaga tak byla ze dne na den prohlášena místo „ničím neohroženého“ druhu za druh „vymřelý“.

Total
0
Shares
Související články
nejjedovatější
Read More

TOP 10: Nejjedovatější zvířata na světě

V divoké přírodě je tolik krásných míst a tvorů, kteří stojí za trochu dobrodružství. Bohužel se nachází ve světě zvířat i mnoho životu nebezpečných druhů, a to nejde jen o predátory. Podívejte se na ty nejjedovatější zvířata na světě, s nimiž rozhodně není dobré se setkat. Většina z nich naštěstí žije mimo území Česka.
ohrožený
Read More

TOP 10 ohrožených druhů zvířat, které brzy vyhynou

Naše planeta je plná kouzelných míst i zvířat, z nichž se lidem až tají dech. V divoké přírodě však existuje i mnoho druhů, které pomalu vymírají. Některé z nich vyhynou kvůli chladnokrevnému lovu těchto zvířat, jiné z důvodu znečištěné přírody a moderní doby. Ať už je tomu jakkoliv, podívejte se na ty nejvíce ohrožené druhy zvířat, které již brzy na Zemi nebudou mít zastoupení.
Total
0
Share