TOP 10: Zajímavá fakta o psech

Známé pořekadlo říká, že pes je nejlepší přítel člověka a nemůžeme s ním rozhodně nesouhlasit. Pes je nejenom hlídač, ale také věrný kamarád, který dokáže vycítit lidské emoce. Češi se řadí mezi jejich největší chovatele. Věříme, že tímto článkem uděláme radost každému milovníkovi těchto chlupáčů.

 

10 Barevné vidění

Existuje mylná představa, že psi nedokáží vidět barvy a vidí pouze černobíle. Pravda je ovšem taková, že hafani vidí barevně. Sice ne tak dobře a v takové míře jako lidi, ale mají barevné vidění.

 

9 Žárlivost

Studie poukazují, že i u psů se může opravdu vyskytovat žárlivost. I pejskové mají hormon oxytocin, který se prokazatelně podílí jak na projevu lásky, tak na projevu žárlivosti, který se projevuje u psů ve vztahu k lidem.

 

8 Sedni, lehni, přines

Psi se dnes a denně setkávají s mnoha příkazy od svých majitelů. Mohlo by se zdát, že 150 – 250 slov je hodně na zapamatování pro jednoho psa, ale studie ukazují, že jsou psi se schopni naučit takovéto množství slov.

 

7 Zpocené tlapky

I u psů dochází k pocení. Na rozdíl od lidí, kteří se potí skrze kůži, se psi potí prostřednictvím jejich tlapek. Dále se při vysokých teplotách ochlazují pomocí vyplazeného jazyka.

 

6 Čenichání

Určitě pro vás nebude žádnou novinou, když napíšeme, že psi mají velice silný čich. Jejich čich je velice silný a asi tak tisíckrát citlivější, než čich člověka.

 

5 Divoká stránka psů

I když došlo k „zdomácnění“ psů již před třemi tisíci lety, jejich původní instinkty jsou aktivními do dnes. Mezi tyto pudy, které psům zůstaly, jsou například vytí na měsíc a značení si území.

 

4 Točení dokola

Také vás zajímá, proč se psi točí dokola, než si lehnout? Nejde o žádný psí rozmar, ale jedná se o rituál, který sahá hluboce do psí historie. Souvisí to s jejich instinktem. Předpokládá se, že jde o jakýsi způsob „hnízdění“. V přírodě si takto pes vyšlape kolečko v trávě, aby si pak mohl kam pohodlně lehnout. Můžeme se s tímto setkat i doma, když si pejsek lehá do svého pelíšku, kde si nepotřebuje vyšlapat žádnou trávu – hold, instinkt je instinkt.

 

3 Psí olizování

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč nás chtějí někdy psi olizovat? Je to jakýsi jejich způsob, kterým lidem projevují náklonost. Dělají to totiž i tak mezi sebou. Už fena olizuje svoje štěňátka, aby měli čistý kožich, olizováním štěňátka naznačují feně, že mají hlad. Olizováním vyjadřují lásku, a proto psi olizují své páníčky, aby jim dali najevo svou lásku.

 

2 Identifikace podle čumáku

I u psů můžeme najít „otisky prstů“. Spíše bychom měli ale říkat otisky čenichů. Každý pes má svůj čenich natolik unikátní, že může být využit k jeho identifikaci, stejně jako k tomu může dojít u lidí pomocí otisků prstů.

 

1 Pes doktorem

Psí čenich má tu schopnost, že dokáže vycítit rakovinu v těle člověka. V roce 2011 odborníci v jedné německé nemocnici zkoumali, zda jsou psi schopni odlišit lidi, kteří mají zhoubný nádor, od lidí zdravých. Ze sta možný vzorků nakonec správně identifikovali 71 lidí, kteří trpěli rakovinou plic. Rakovina je totiž doprovázená přítomností určitých chemických látek, které dokáží psi vycítit, stejně tak jako vycítí, když má člověk nízkou hladinu cukru v krvi.

 

Zdroj: List25.com

Total
0
Shares
Související články
nejchytřejší
Read More

TOP 10: Nejchytřejší zvířata na zemi. Některá vás opravdu překvapí

Už po mnoho tisíc let jsou lidé považováni za nejchytřejší tvory na Zemi. Své znalosti a dovednosti získávají v průběhu celého života. Své vzdělání si mohou zdokonalovat pomocí škol a podobných zařízení. Zatímco zvířata vycházejí z potřeby přežít a přizpůsobit se přírodním podmínkám. Kolikrát by nás mohlo překvapit, jak jsou vynalézavá a velice se přibližují inteligenci lidí. V následujícím článku se můžete dovědět něco více o 10 nejchytřejších zvířatech na Zemi.
Total
0
Share