TOP 10 Zdravé přínosy melounu

Žádné jiné ovoce nezchladí v letních dnech tak jako sladký a šťavnatý meloun. Díky delikátní chuti a vysokému obsahu vody zabraňuje dehydrataci. Je také zdrojem mnoha vitaminů, o kterých možná ani nevíte – vitamin A, B, C, a taky vitamin B6, který pomáhá mozkovým funkcím a převádí protein na energii. Pojďme se podívat na 10 přínosů melounu, které prospívají našemu zdraví.

 

10 Snižuje množství tělesného tuku

Citrulinu, který je obsažen v melounu, bylo prokázáno, že snižuje hromadění tuku v našich tukových buňkách. Je to vlastně aminokyselina, která se pomocí ledvin přemění na arginin. Při požití, má schopnost blokovat aktivitu TNAP (tkáňově nespecifické alkalické fosfatázy). Pomocí toho naše tukové buňky vytvářejí méně tuku, a tím pomáhá předcházet nadměrnému hromadění tuku v těle.

 

9 Zlepšuje zdraví očí

Meloun je skvělým zdrojem beta-karotenu (sytě červený odstín meloun = beta-karoten), který je přeměněn v těle na vitamin A. Pomáhá produkovat pigmenty v sítnici oka a chrání proti věkem podmíněné makulární degeneraci, stejně tak zabraňuje šerosleposti. Vitamin A také udržuje zdravou pokožku, zuby, kosterní a měkké tkáně a sliznice.

 

8 Podporuje imunitu a hojení ran

Obsah vitaminu C v melounu je neuvěřitelně vysoký. Vitamin C je skvělý na zlepšení našeho imunitního systému tím, že udržuje redox integritu buněk a tím je chrání před reaktivními kyslíkovými radikály, které poškozují naše buňky a DNA. Role vitaminu C, při hojení ran, byla také pozorována v mnoha studiích, protože je nezbytný k vytvoření nové pojivové tkáně. Enzymy, podílející se na formování kolagenu (hlavní složka hojení ran), nemůže fungovat bez vitamínu C. Pokud trpíte pomalým hojením ran, zvyšte dávku vitamínu C,

 

7 Svalová a nervová podpora

Meloun je bohatý na draslík, čímž pomáhá regulovat činnost nervů a svalů v našem těle. Draslík určuje stupeň a frekvenci našich svalů a kontroluje excitaci nervů v našem těle. Minerální látky, které meloun obsahuje, mohou pomoci zabránit svalovým křečím.

 

6 Ledviny

Meloun je přírodní diuretikum, které pomáhá zvýšit průtok moči, ale nezatěžuje ledviny (na rozdíl od alkoholu a kofeinu). Také pomáhá játrům vyloučit odpad z trávení bílkovin, což zmírňuje zatížení ledvin a zároveň pomáhá při zbavování přebytečných tekutin.

 

5 Odvrácení infekcí

Meloun hraje důležitou roli v léčbě mnoha infekcí v těle. Jako bohatý zdroj vitaminu C, pomáhá tělu vytvořit odolnost proti infekcím a odstraňovat škodlivé volné radikály kyslíku.

 

4 Zmírňuje ranní nevolnost a pálení žáhy

Meloun zmírňuje pálení žáhy. Jeho vysoký obsah vody (92 procent) a ovocných cukrů zmírňuje ranní nevolnosti a dehydrataci.

 

3 Snižuje krevní tlak

Meloun je účinný při snižování tělesné teploty a krevního tlaku. Obsahuje sloučeninu známou jako citrulin, která v krevním oběhu signalizuje tělu uvolnění sloučeniny, která způsobí, že se krevní cévy rozšíří. V důsledku toho, krev proudí cévami snadněji, což způsobuje menší tlak na stěny cév.

 

2 Chrání před rakovinou

Meloun je bohatý na antioxidanty. Obsahuje také vitaminy C a A, které hrají aktivní roli v boji proti několika druhů rakoviny, jako je rakovina prsu, prostaty a tlustého střeva.

 

1 Zlepšuje plodnost

Meloun může mít “viagrový” účinek. Je bohatým zdrojem aminokyselin, které dále rozšiřují cévy a napomáhají “relaxaci” krevních cév. Tohle všechno se děje, když si muž vezme Viagru.

Total
0
Shares
Související články
ořechy
Read More

TOP 10 nejlepších ořechů

Ořechy jsou oblíbenou pochoutkou a nepostradatelnou součástí některých receptů. Jsou zdrojem energie a chrání naše zdraví. Připravili jsme pro vás seznam 10 nejlepších ořechů, které byste měli zařadit do svého jídelníčku. Seznamte se s nimi a vyberte si takové, které vás potěší nejen svou chutí, ale i účinky v oblasti zdraví.
přejídání
Read More

10 tipů, jak stopnout emoční přejídání

Je známé, že stresové životní situace mají tendenci vyvolávat neodolatelnou touhu po jídle, co nás uklidňuje. Sedět na gauči u televize a ládovat do sebe čokoládovou zmrzlinu nebo hamburger se může jevit jako nejsnazší řešení na naše emoční strasti, nicméně v průběhu tohoto rituálu a s několika sousty navíc nám to jako dobrý nápad přestane připadat.
Total
0
Share