10 tipů, jak stopnout emoční přejídání

Je známé, že stresové životní situace mají tendenci vyvolávat neodolatelnou touhu po jídle, co nás uklidňuje. Sedět na gauči u televize a ládovat do sebe čokoládovou zmrzlinu nebo hamburger se může jevit jako nejsnazší řešení na naše emoční strasti, nicméně v průběhu tohoto rituálu a s několika sousty navíc nám to jako dobrý nápad přestane připadat.
přejídání
Jíte, protože máte hlad, nebo protože s vámi cvičí emoce? (foto: 123RF)

Může se to stát každému z nás. Ale nesmí se nám to vymknout z rukou. Emoční přejídání má nejen nevratná fyzická zdravotní rizika, ale i ta mentální. Problém je ten, že jídla, která nám udělají v daném momentu dobře, nám v celkovém obrazu udělají velice špatně.

Přečtěte si níže 10 tipů, jak tomu zabránit.

1. Zjistěte pravou příčinu svého přejídání

Měli jste špatný den v práci nebo jste uvízli v dlouhé dopravní zácpě? I to jsou důvody, proč se lidé potřebují uklidnit. Dlouhodobé emoční přejídání ale vyvolávají daleko hlubší a závažnější záležitosti. Deprese, chronický stres, velká životní ztráta, vše je možné a je důležité to umět adresovat. Až toto odhalíte, můžete se na svůj problém zaměřit jinými technikami.

2. Nezdravá jídla vůbec nekupujte

Jedna z nejlepších strategií, co nemáme, to nesníme. Myslete na tento bod již při svých nákupech. Je pravda, že někteří lidé nejsou líní si v moment, kdy je přejídání přepadne, dojít na nákup nebo objednat donášku. Zde pomůže pouze sebekázeň a uvědomění si, že pro sebe neděláme dobře.

Zamyslete se už při nákupu, čím určité věci nahradit. Místo čokoládového mlsání si kupte sušenky cereální, ovoce. Chipsy si vyberte ty ze zeleniny, ne bramborové, přepálené a ochucené.

3. Položte si otázku, proč teď doopravdy jíte

Až se ocitnete u ledničky, zeptejte se sami sebe, proč tu stojíte a zda máte opravdu hlad. A jak to poznáte? Představte si potravinu, kterou opravdu nemáte rádi a snědli byste ji pouze v případě nejvyšší nouze. Snědli byste ji i nyní?

Zjistěte tu motivaci, která vás k ledničce dovedla. Pokud hlad nemáte, zaměstnejte se jinak nebo si udělejte alespoň čaj.

4. Mějte potraviny, které snižují hladinu stresu

Jak bylo v předchozím bodu zmíněné, udělejte si čaj. Ano, právě čaj obsahuje pomocné antioxidanty pro snížení hladiny stresu.

Výborné jsou i ryby, předně losos. Nebo také hořká čokoláda, ořechy, luštěniny, ovoce a zelenina. Zásobujte se, jsou to chutné i prospěšné potraviny zároveň.

Total
0
Shares
Související články
šťastnější
Read More

10 osvědčených způsobů, jak se okamžitě cítit šťastnější

Když naše tělo zaplaví pocit štěstí, cítíme se neskutečně skvěle. Asi každý z nás už to někdy zažil. Štěstí v nás může vyvolat ledasco - dobrá zpráva, chutné jídlo, nový vztah nebo třeba povýšení v práci. Když ale šťastní nejsme, cítíme se pod psa. Proto vám přinášíme 10 způsobů, jak se okamžitě cítit šťastnější.
Total
0
Share