TOP 10 nejjedovatějších pavouků světa

Pavouci jsou jedni z nejstarších druhů zvířat, vyvinuli se již před více než 380 miliony let. Z evolučního hlediska jsou to úžasní tvorové, nicméně pro spoustu z nás přestavují opravdu noční můru, a to hlavně kvůli své tělesné konstituci: osm nohou, chlupaté tělíčko, několik párů očí… Brrr!
pavouk
Zachraň se kdo můžeš! Tyhle pavouky potkat nechcete. (foto: depositphotos)

Jednou z nejběžnějších fobií je arachnofobie, tedy strach z pavouků a už vůbec nebudeme jmenovat stejnojmenný horor. A nejenom to, mnoho z nich je prudce a smrtelně jedovatých. Nicméně je dobré vědět, že pavouci útočí jen tehdy, pokud se cítí v ohrožení (což my se v jejich přítomnosti cítíme pořád). Ale když si jich nevšímáte, můžete být v klidu. Údajně. Kteří pavouci jsou ti nejvíce jedovatí?

1. Palovčík

Těchto pavouků existuje asi 8 druhů a vyskytují se převážně v Latinské Americe, zřejmě jste slyšeli o palovčíkovi brazilském, banánovém pavoukovi. Jejich tělíčko má délku asi 2 cm a nohy mají rozpětí cca 6 cm. Od ostatních pavouků se liší tím, že svou kořist nelákají do sítě, ale loví ji. Doslova čekají ze zálohy nebo na ni přímo útočí, což z nich činí jedny z nejagresivnějších pavouků na světě. Vůči člověku však agresivní nejsou, nicméně i přesto jsou na pohled docela děsiví.

Po kousnutí může člověk pociťovat pálení v místě kousnutí spolu s husí kůží a potem. Asi o 30 minut později se může zvýšit nebo snížit krevní tlak a zrychlit nebo zpomalit srdeční tep. Dalšími příznaky jsou nevolnost, křeče v břiše, rozmazané vidění, podchlazení, závrať a nadměrné pocení, takže si dávejte pozor, až zase do supermarketu půjdete pro banány.

Palovčík brazilský v plné polní.

2. Sklípkanec jedovatý

S palovčíkem brazilským drží tahle chlupatá příšera titul nejjedovatějšího pavouka světa. Je to pavouk z čeledi sklípkancovití a patří do skupiny tzv. australských trychtýřových pavouků – podle toho, jakým stylem staví své sítě. Najdou si vlhkou půdu a pak si postaví vodorovnou pavučinu s trychtýřem uprostřed, který často vede do země nebo do jiného typu úkrytu. V tomto trychtýři pavouk čeká na svou kořist.

Jak už asi tušíte, nejčastěji se vyskytují v Austrálii a jsou dlouzí cca 5 cm. Čím jsou větší, tím více jedu produkují. Pokud by vás kousl do hrudi, máte problém, mohli byste do 15 minut zemřít. Většinou však koušou do končetin a svými kusadly zvládnou prošpikovat i nehet! Jedovatější jsou samci a jsou hodně agresivní. Další děsivou zajímavostí je, že ze savců jsou sklípkanci smrtelně jedovatí pouze pro lidi.

Sklípkanec jedovatý

3. Koutník Hahnův

Tento druh se nazývá také jako šestioký písečný pavouk. Vyskytuje se pouze v pouštích jižní Afriky, takže u nás se jej opravdu bát nemusíte. Spolu s nohama je velký až 7 cm a je pokrytý drobnými chloupky. Ty zachycují částečky písku, čímž se účinně maskuje. Kromě toho se do písku také zahrabává. Když se kořist přiblíží, pavouk ji jednoduše přepadne.

Jak se koutník schovává do písku.

Existují sice pouze dva potvrzené případy podezření na otravu člověka jedem, ale je to zřejmě tím, že se jedná o velmi plachého pavouka. Disponuje totiž velmi toxickým jedem, na který v současné době neexistuje žádný protijed.

4. Černá vdova

Jedná se o jednoho z nejznámějších jedovatých pavouků, který se vyskytuje v oblastech s mírným podnebím prakticky po celém světě, nejčastěji však v Americe, jižní Evropě, Asii a samozřejmě v Austrálii. Samičky jsou přibližně dvakrát větší než samci, jejich tělo je lesklé a má tvar přesýpacích hodin. Také na spodní straně na pravé straně břicha je výrazná červená značka přesýpacích hodin. Svůj název samice dostaly podle toho, že po páření svého samce sežerou. Lidé, které černá vdova kousne, většinou netrpí žádnými vážnými příznaky, nicméně je jejich jed patnáctkrát silnější než jed chřestýše.

Nejprve člověk pocítí v místě kousnutí ostrou bolest, jako když ho píchne špendlík. Místo kousnutí zčervená a oteče. Poté se již 15 minut po kousnutí bolest rozšíří do celého těla, zejména do hrudníku a břicha. Svaly v těchto oblastech se začnou křečovitě svírat v důsledku silných křečí. To může vést k potížím s dýcháním, protože je klidně možné, že vám ochrne bránice.

Video jen pro otrlé.

Total
0
Shares
Související články
nejmenší
Read More

Top 10: Nejmenší zvířata na světě, která vás ohromí právě velikostí

Velká zvířata nás fascinují, ty nejmenší pak příliš nevnímáme. Přesto jsou na světě malí rekordmani z říše zvířat, kteří nás mohou ohromit – a rozhodně se nejedná jen o brouky a jiné bezobratlé živočichy. Jak velký je třeba nejmenší had na světě? Pokud se normálně hadů bojíte, tohoto byste si patrně ani nevšimli.
Total
0
Share