TOP 10 nejjedovatějších pavouků světa

Pavouci jsou jedni z nejstarších druhů zvířat, vyvinuli se již před více než 380 miliony let. Z evolučního hlediska jsou to úžasní tvorové, nicméně pro spoustu z nás přestavují opravdu noční můru, a to hlavně kvůli své tělesné konstituci: osm nohou, chlupaté tělíčko, několik párů očí… Brrr!
pavouk
Zachraň se kdo můžeš! Tyhle pavouky potkat nechcete. (foto: depositphotos)

8. Koutník Zavlečený

Jedná se o pavouka pro člověka smrtelně nebezpečného. Ovšem pokud necestujete do Jižní Ameriky, konkrétně Chile, neměli byste na něj nikdy v životě narazit. Je to samotář velký maximálně 4 centimetry. Má nejradši kůlny, skříně, garáže, zkrátka taková místa, kde ho nikdo nebude moc rušit.

Jeho kousnutí je velmi bolestivé a když už k němu dojde, všimnete si ho. Neútočí však na potkání, kousne vás až při přímém kontaktu s lidskou kůží. Jed způsobuje vážné poškození tkání, v nejhorším případě může vést až k selhání jater. Také záleží, jak dlouho pavouk před kousnutím hladověl. A tady platí, že čím déle, tím horší koktejl do vás pustí.

Je to samotář zabiják.

9. Koutník jedovatý

Příbuzný tady pana výše popsaného. Tohoto pavouka poznáte jednoduše – na horní části hlavohrudi má kresbu ve tvaru houslí. Poznáte ho také podle toho, že namísto klasických 8 očí má tento druh pouze 6 (ale kdo by v panice počítal oči, že jo?). Nicméně nemusíte se u nás bát, vyskytují se pouze ve Spojených státech.

Jsou ale snadno přehlédnutelní, jelikož dorůstají velikosti halíře. Na to, jak jsou malí, ale dokážou pěkně kousnout. Pokud jste na pavoučí jed alergičtí, po jeho kousnutí vám vyroste bílý puchýř a tkáň může ztvrdnout. V místě kousnutí se mohou vytvořit modrošedé nebo modrobílé skvrny, které mají roztřepené okraje a jsou obklopeny zarudnutím. Smrtelná kousnutí tímto pavoukem jsou ale naštěstí opravdu vzácná, ale jeho jed obsahuje enzym, který poškozuje tkáň, a proto byste si každopádně měli sehnat protijed dřív, než vám selžou orgány.

Bod tomu, kdo jako první najde housle.

10. zápřednice skrytá

Tento druh pavouka z rodu Cheiracanthium se vyskytuje po celém světě, nejčastěji v Americe, Austrálii, Japonsku, ale i u nás v Evropě. Velikostí dosahují asi půl centimetru, takže je opravdu lehce přehlédnete. Tomuto faktu nahrává i skutečnost, že mají světlou barvu. Jejich specifikem je, že milují vůni benzínu. To vedlo až k tomu, že Mazda v březnu 2011 stáhla 52 000 vozů, protože zápřednice si v emisním systému stavěly sítě.

Kromě těchto nepříjemností je to ale předně pěkně jedovatá potvora. Kousnutí zápřednice způsobuje velký a bolestivý otok. Pokud ale nemáte alergii, nemusíte se obávat trvalých následků.

Zápřednice milují vůni benzínu. Kdo by to byl řekl…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

TOP 10: Nejjedovatější zvířata na světě

TOP 10 Zvířata, která se jedí za živa

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share