10 tipů, jak vyčistit domácnost. Levně a ekologicky

Každý den na nás čeká buď kopa prádla na vyprání, vysávání a vytírání podlahy nebo třeba jen utírání prachu. Zkuste se odhodlat a změnit váš systém na mnohem šetrnější, ekologičtější a levnější variantu, se kterou půjde každodenní úklid jedna báseň. Ekologické čisticí prostředky si totiž vytvoříte v pohodlí vašeho domova.
domácnost
Stačí vám jen pár produktů a šetrně s nimi uklidíte celou domácnost. (foto: 123RF)

Běžné čisticí prostředky, které koupíte v leckterém obchodě nebo drogerii, obsahují mnoho chemikálií a škodlivých látek. Takovými látkami ubližujete nejen povrchu vaší domácnosti a vám, ale také životnímu prostředí. Zkuste tyto prostředky vyměnit na mnohem šetrnější variantu, která ušetří i vaší peněžence. Jak vyčistit domácnost levně a ekologicky?

1.  Jednoduché mytí podlahy

Jako první se zaměříme na mytí podlahy, které se týká každé domácnosti. Zvlášť v dnešní době plné virů je nutné podlahu dezinfikovat často, není však nutné používat prostředky plné chemikálií. K tomu vám totiž stačí jen obyčejný ocet a voda. Přidejte do kýble s teplou vodou hrnek a půl octa a promíchejte mopem. Taková směs podlahu krásně vyčistí a dezinfikuje zároveň. Pokud nesnášíte octový zápach, přidejte do kbelíku také pár kapek oblíbeného vonného oleje, krásně tím provoníte celou domácnost.

2.  Vyleštěná okna

Jaro je obdobím mytí oken. Připravte si směs na okna, se kterou skla nejen krásně vyčistíte, ale také vyleštíte. Smíchejte dohromady:

  • ¼ hrnku octa
  • ¼ hrnku čistého lihu
  • 2 hrnky teplé vody
  • 1 lžíci škrobu

S touto směsí okna umyjte hadrem a setřete přebytečnou vodu stěrkou. Po aplikaci této směsi nebudete muset okna leštit, zůstanou krásně lesklá a čistá.

3.  Koberec beze skvrn

Pro odstranění nečistot a skvrn z koberce použijte směs olivového mýdla, horké vody, octa a peroxidu vodíku spolu s éterickým olejem. Tuto směs naneste na skvrnu, nechte působit pár minut, a poté kartáčkem vydrbejte dočista. Po setření čistou teplou vodou bude koberec zase jako nový.

4.  Leštěnka na nábytek

Jak vyčistit domácnost od prachu? Pro perfektně čistý a vyleštěný nábytek použijte směs olivového oleje a citronové šťávy. Směsí otřete nábytek pomocí namočeného hadříku, na takový povrch se jen tak žádný prach již nechytne.

Total
0
Shares
Související články
ložnici
Read More

Řešíte nedostatek prostoru v ložnici? Zkuste 10 tipů, jak ji opticky zvětšit

Ne každý se může pochlubit obrovskou ložnicí, ve které by se dalo tančit. Mnoho rodičů se často vzdává prostorné ložnice na úkor dětí, zatímco oni sami se přestěhují do miniaturní místnosti, kam se sotva vejde postel. Pokud i vy řešíte nedostatek prostoru v ložnici, našich 10 tipů na její zvětšení vám určitě přijde vhod.
Total
0
Share