Hádka ve vztahu: 10 tipů jak zvládnout partnerskou rozepři

Každý z nás to už někdy v životě zažil. A to bez výjimky. Každý se již někdy pohádal se svou partnerkou nebo se svým partnerem. V takových situacích je naprosto stěžejní, jak z této hádky vyjdete, a jak vlastně celá věc dopadne.
hádka
Hádka, no každý to někdy zažil. (foto: 123RF)

Pokud nebudete umět konflikty řešit, nikdy nebudete ve vztahu spokojeni. I hádka má totiž svá pravidla. Ale ta je velice jednoduché porušit, ať už ze sobeckých, či prostě vypočítavých důvodů. Takže, jak zvládnout hádku, aby nedocházelo k tiché domácnosti, či dokonce ukončení vztahu?

1.      Naslouchejte

I když jste zrovna v ráži a hlavu vám ovládá neskutečný vztek, zkuste chvíli poslouchat, co vám partner/ka říká. Zkroťte své emoce a touhu oponovat opačnému názoru, a zbystřete! Když skutečně posloucháte, lépe se napojíte i na své vlastní potřeby a emoce protějšku. A zároveň také děláte něco pro sebe. Pokud totiž budete pozorně naslouchat, budete mít poté více prostoru pro to, abyste se sami vyjádřili a partner/ka vám jistě vaši trpělivost oplatí.

2.      Zapomeňte na vítězství

Hned ze začátku zapomeňte na to, že tohle prostě „musíte vyhrát“ nebo že si musíte dokázat, že máte „prostě pravdu“. Spíš než jako na vítězství pohlížejte na konflikt jako na možnost udržení a posílení vašeho aktuálního vztahu. Je tedy nutné plně respektovat druhou osobu a její názor.

3.      Vnímejte přítomnost

U každé hádky je nesmírně důležité, abyste nezačali vytahovat věci z minulosti. To je přímá cesta do pekla. Koho zajímá, že se váš partner loni otočil za tou prsatou slečnou? Vy byste také nechtěla, aby začal vzpomínat na to, jak jste se kdysi zdržela na večírku a přišla domů později, než jste byli domluveni. Namísto ohlížení se do minulosti a přisuzování viny se zaměřte na to, co můžete udělat tady a teď, abyste problém vyřešili.

4.      Ujistěte se, zda hádka opravdu stojí za to

Vybírejte si, zda má vůbec cenu se hádat. Mnohdy se jedná o úplné maličkosti a malichernosti, které jednoduše absolutně nestojí za to, abyste s nimi ztráceli energii a abyste se zbytečně se svou drahou polovičkou rozhádali. Zkuste si předem představit, jaké bude mít tato rozepře následky a zvažte, zda to vůbec chcete a zda nebude lepší prostě ustoupit a třeba později, až bude situace na bojišti klidnější, problém jednoduše vyřešit bez hádky.

Total
0
Shares
Související články
minulost
Read More

Nechte minulost za sebou: 10x, jak jít dál a cítit se lépe

Jednou z věcí, která spojuje nás všechny, je schopnost cítit bolest. A to jak fyzickou, tak i emoční. Zažil to každý, obě zmíněné varianty. Co nás ale odlišuje, tak je reakce a jak se s nimi zvládáme vypořádat. Pokud si procházíte trýznivým obdobím, níže naleznete několik tipů, které vám mohou pomoci s posunem začít.
u porodu
Read More

10x jak být u porodu tou nejlepší oporou

Narození nového člověka je zlomový a magický okamžik nejen pro nastávající maminku. Ovlivní to celé její okolí. Všude se mluví o tom, jak by se žena měla na porod připravit, co by měla dělat, co naopak ne. Pozornost se však ubírá doprovodu. K čemu tam je a co by měl vlastně dělat?
Total
0
Share