Umíte správně mluvit? 10 tipů pro zefektivnění komunikace

Mezilidské komunikační dovednosti jsou ty, které potřebujete ve svém životě každý den. A to jak v tom profesním, tak i osobním. Jsou to jedny z klíčových dovedností, které byste měli ovládat, jelikož velká část našeho života představuje interakci s lidmi; příbuznými, přáteli, kolegy, nadřízenými a lidmi v terénu. Komunikační dovednosti také hrají důležitou roli při našem kariérním rozvoji. Představte si už jen pracovní pohovor.
komunikace
Problémy v komunikaci? Na všem se dá pracovat. (foto: 123RF)

Na první pohled se komunikace může jevit jako naprosto přirozený jev, nicméně hovory s lidmi obsahují komplexní proces. Často se můžete ocitnout v těžké situaci, a to hlavně v momentu, kdy nevíte, jak protistrana zareaguje. A právě zde přichází na řadu umění efektivní komunikace.

1. Vždy mluvte tváří v tvář

Tato forma komunikace zůstává nejefektivnějším způsobem, který se nemůže vyrovnat způsobům jiným, například elektronické komunikaci. Spojuje se zde spousta afektů, význam vyřčeného společně s jeho způsobem.

2. Udržujte oční kontakt

Dívejte se lidem do očí, ne do svého mobilního telefonu. Činy mnohokrát znamenají více nežli slova.

3. Adekvátní řeč těla

Ne nadarmo se říká „první dojem je i posledním dojmem“, proto je potřebné mít toto tvrzení stále na paměti.

Je známé, že typická a klasická komunikace se skládá z více než poloviny neverbální komunikací, kam se řadí řeč těla. Pokud vaše řeč těla druhé straně vysílá negativní prvky, komunikace bude s největší pravděpodobností ve výsledku neúspěšná.

4. Než něco řeknete, přemýšlejte

Velmi důležitý bod. Než něco vyřknete, zamyslete se, jaký dopad by to mohlo mít na druhou osobu nebo situaci. To znamená, že byste se měli napojit na pocity, které druhá strana může mít a dát jí najevo, že tuto konverzaci myslíte vážně a upřímně.

Total
0
Shares
Související články
neříkejte
Read More

10 vět, které nikdy neříkejte vašim dětem

V rodinách často panuje fádnost běžných dní, při kterých se používají stále stejné fráze. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, co ve skutečnosti ty dokola omílané věty znamenají, a hlavně co přináší dětem do jejich podvědomí? Zamyslete se nad těmi nejznámějšími větami a zjistíte, že není úplně dobré je používat.
iq
Read More

TOP 10: Země s nejvyšším průměrem IQ. Nejvíc to pálí Asiatům

Inteligence národů se rok od roku mění, o čemž svědčí také průzkum, který se provádí každé tři roky, aby se zjistilo, jak na tom lidstvo skutečně je. Ačkoliv se zdá, že ty největší státy musí mít spoustu inteligentních obyvatel, opak je často pravdou. Možná budete překvapeni, jaké země se umístily v první desítce s nejvyšším IQ.
Total
0
Share