Umíte správně mluvit? 10 tipů pro zefektivnění komunikace

Mezilidské komunikační dovednosti jsou ty, které potřebujete ve svém životě každý den. A to jak v tom profesním, tak i osobním. Jsou to jedny z klíčových dovedností, které byste měli ovládat, jelikož velká část našeho života představuje interakci s lidmi; příbuznými, přáteli, kolegy, nadřízenými a lidmi v terénu. Komunikační dovednosti také hrají důležitou roli při našem kariérním rozvoji. Představte si už jen pracovní pohovor.
komunikace
Problémy v komunikaci? Na všem se dá pracovat. (foto: 123RF)

Na první pohled se komunikace může jevit jako naprosto přirozený jev, nicméně hovory s lidmi obsahují komplexní proces. Často se můžete ocitnout v těžké situaci, a to hlavně v momentu, kdy nevíte, jak protistrana zareaguje. A právě zde přichází na řadu umění efektivní komunikace.

1. Vždy mluvte tváří v tvář

Tato forma komunikace zůstává nejefektivnějším způsobem, který se nemůže vyrovnat způsobům jiným, například elektronické komunikaci. Spojuje se zde spousta afektů, význam vyřčeného společně s jeho způsobem.

2. Udržujte oční kontakt

Dívejte se lidem do očí, ne do svého mobilního telefonu. Činy mnohokrát znamenají více nežli slova.

3. Adekvátní řeč těla

Ne nadarmo se říká „první dojem je i posledním dojmem“, proto je potřebné mít toto tvrzení stále na paměti.

Je známé, že typická a klasická komunikace se skládá z více než poloviny neverbální komunikací, kam se řadí řeč těla. Pokud vaše řeč těla druhé straně vysílá negativní prvky, komunikace bude s největší pravděpodobností ve výsledku neúspěšná.

4. Než něco řeknete, přemýšlejte

Velmi důležitý bod. Než něco vyřknete, zamyslete se, jaký dopad by to mohlo mít na druhou osobu nebo situaci. To znamená, že byste se měli napojit na pocity, které druhá strana může mít a dát jí najevo, že tuto konverzaci myslíte vážně a upřímně.

Total
0
Shares
Související články
rekvalifikační kurzy
Read More

Top 10 rekvalifikačních kurzů s nejlepším uplatněním: Získejte nové dovednosti a otevřete si dveře k úspěšné kariéře

Proměnlivá pracovní krajina vyžaduje neustálé rozvoj a adaptaci. Rekvalifikace se stává stále důležitější, protože nám umožňuje získat nové dovednosti a uplatnit se v rychle se rozvíjejících odvětvích. V tomto článku vám představíme TOP 10 rekvalifikačních kurzů s nejlepším uplatněním, které vám mohou otevřít dveře k úspěšné kariéře.
páry
Read More

10 nejstabilnějších párů šoubyznysu. Komu to klape?

Pokud zrovna nemluvíme o světě běžných smrtelníků, kde bychom našli tisíce roky fungujících párů, ve světě showbyznysu (ať už ho aktivně sledujete nebo ne) si mnozí říkáme, že se tam vzájemní partneři střídají jak fusekle. Tuhle zpráva o rozchodu zpěvačky, támhle kauza oblíbeného herce a divokého rozchodu. Dá se ale ve světě reflektorů najít výjimka? Dá, a v docela početné skupině. Podívejte se na nejstabilnější páry, kterým to klape už spoustu let.
stárnutí
Read More

10 tipů pro zdravé stárnutí. S námi to zvládnete

Už naši předkové se zabývali dlouhověkostí a věčným životem. Každý tu chceme být co nejdéle. Ale to nám nestačí. Každý chceme zůstat věčně mladý a krásný. Proto ročně investujeme nemalé peníze do všeho, co nám tyto zaručené výsledky slibuje a něco jako stárnutí je pro nás sprosté slovo.
Total
0
Share