Top 10: Nejmenší zvířata na světě, která vás ohromí právě velikostí

Velká zvířata nás fascinují, ty nejmenší pak příliš nevnímáme. Přesto jsou na světě malí rekordmani z říše zvířat, kteří nás mohou ohromit – a rozhodně se nejedná jen o brouky a jiné bezobratlé živočichy. Jak velký je třeba nejmenší had na světě? Pokud se normálně hadů bojíte, tohoto byste si patrně ani nevšimli.
nejmenší
Ti nejmenší z nejmenších jsou tak rozkošní! (foto: 123RF)

1.      Nejmenší ryba

Úplně miniaturní rybka patří mezi kapry, ale rozhodně na to nevypadá. Její název je Paedocypris progenetica a víme o ní teprve poměrně krátkou dobu. Objevená totiž byla až v roce 2006. Do té doby si jí nikdo ani nevšiml a není se čemu divit. Tato mrňavá rybka se v dospělosti dorůstá jen neuvěřitelných 7,9 milimetrů.

rybka
Vidíte ji? (foto: instagram)

2.      Nejmenší želvička

Želvy jsou známé tím, že se dožívají vysokého věku a mohou dorůst do obřích rozměrů. To ale není případ nejmenší želvy na světě. Želvička trpasličí pochází z Jižní Afriky, kde žije v poušti, a její potravou jsou listy sukulentních rostlin, které zde rostou podél skal. Samci želviček trpasličích dorůstají do velikosti pouhých osmi centimetrů. To samičky jsou o něco větší, mají cenťáků skoro deset. I tak je to na želvy opravdu velmi málo. Jsou ale právě díky své velikosti velmi roztomilé a také vzácné. Což láká zejména pytláky.

želva
Želva trpasličí je velmi vzácná. (foto: instagram)

3.      Nejmenší savec

Ano, i mezi savci najdeme skutečné drobečky. Netopýrek thajský je již delší dobu považovaný za vůbec nejmenšího savce na světě. A jelikož dorůstá do pouhých tří centimetrů, říká se mu také čmeláčí netopýr. Na to, že jeho tělo ale měří jen tři centimetry, má skutečně velká křídla. Ta mají až třináct centimetrů a díky tomu je tento drobný savec velmi dobrým letcem.

netopýrek
Netopýrek trpasličí je ohromně roztomilý. (foto: instagram)

4.      Ptáček velký jako čmeláček

Tohoto ptáčka bychom mohli přirovnat ke čmelákovi. Je jím kolibřík kalypta nejmenší, a i přes svou velikost a váhu je to velmi zdatný ptáček. Během dne se vskutku činí a dokáže opylovat až 1500 květů, živí se totiž jejich nektarem. Kolibříček žije na Kubě, samičky tohoto kolibříka mají pouhých šest centimetrů a váží kolem 2,6 gramů. Samečci jsou opět o něco menší, měří 5,5 centimetrů a váží ani ne 2 gramy. Tímto ale jejich soupis rekordů nekončí. Tihle ptáčci totiž kladou vajíčka, která jsou ještě menší než jedno kávové zrnko. Tím jsou jejich vejce také jedny z nejmenších na světě.

nejmenší
Malý, ale výkonný! (foto: instagram)

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share