TOP 10 Nejslavnější útěky z vězení

1 Velký útěk

Velký útěk

Stalag Luft III byl německý zajatecký tábor nedaleko Polska během Druhé světové války. Skupině spojeneckých letců se zde povedl zajímavý kousek.

V lednu roku 1943 vedl Roger Bushell plány pro velký útěk z tábora. Hlavním bodem těchto plánů bylo vykopat 3 tunely s kódovými označeními “Tom”, “Dick” a “Harry”. Umístění vchodů do tunelů bylo pečlivě vybráno tak, aby bylo skryto před zraky dozorců. Nakonec se však podařilo vykopat pouze jeden tunel (Harry). Když se podíváme na číselné údaje, tak zjistíme, že tunel byl dlouhý 111 metrů, zasazen byl ve hloubce 10 metrů a jeho průměr se pohyboval kolem půl metru. Na jeho vyhloubení se podílelo 7 můžu, kteří k tomu “spotřebovali” 90 postelí, 76 lavic, 1220 lžící a 440 hrnků!

V pátek 24. března roku 1944 konečně začal pokus o útěk, a to i přesto, že byl tunel kratší, než se plánovalo a nekončil tak v nedalekém lese, ale na volném prostranství. Navzdory tomu se podařilo utéct všem 76 mužům, kteří se o to pokusili. Později však byla drtivá většina dopadena – 73 mužů (50 z nich bylo popraveno a zbytek byl poslán zpátky do tábora). Pouze 3 z nich tak utekli nadobro.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share