TOP 10 Symboly a tradice spojené s Velikonocemi

1 Zvyky spojené s jednotlivými dny

Škaredá středa – dle Bible byl právě v tento den Ježíš Kristus zrazen Jidášem. Podle tradic docházelo k vymetání komínů. Dále se říkalo, že když se v tento den budete mračit, budete se pak mračit každou středu po celý rok.

Zelený čtvrtek – podle Bible se v tento den konala poslední večeře Ježíše Krista. Také se naposledy rozezní zvony a jejich zvuk bude až do Bílé soboty nahrazen řehtačkami a klapačkami. V tento den hospodyně vstávaly velice brzo ráno, aby zametly dvůr, aby se v domě nedržely blechy. Kdo ráno posnídal pečivo namazané medem, byl chráněn před uštknutím hadů a vosími žihadly. Měly se správně jíst zelené pokrmy, jako je hrách, špenát a zelí, které měly člověku zaručit zdraví po celý rok.

Velký pátek – tento den připomíná smrt Ježíše Krista. Proto je tento den ve znamení smutku, ticha a rozjímání.  Na Velký pátek drží křesťané půst. Tento den se nepralo dle tradic vůbec prádlo, protože bylo považováno, že místo do vody bylo namáčeno v Kristově krvi.

Na Bílou sobotu končí 40 denní půst a hospodyně začaly s pečením mazanců a beránků. Muži pletli pomlázky a dívky zdobily kraslice.

Velikonoční neděle – v tento den vstal Ježíš Kristus z mrtvých, proto je to pro křesťany jeden z nejvýznamnějších svátků celého roku.

Velikonoční pondělí – je spojeno s koledováním, kdy chlapci našlehají pomlázkou všem děvčatům, které potkají a za odměnu tak dostanou krásně malovaná vajíčka.

 

Dozvěděli jste se něco nového? V dnešní době se na některé tyto symboly pomalu, ale jistě zapomíná. Doufáme proto, že vám tento článek některé z nich připomněl 🙂

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share