10 zajímavostí o různých věcech, které vám vyrazí dech

Mnohdy nám nad všelijakými různými fakty zůstává rozum stát, ať se jedná o vědu, přírodu, kulturu či snad dějiny. Máte-li zálibu ve sběru podivných a fascinujících informací či ohromování okolí, pak jste tu správně. Věřte, že vás vždy může něco překvapit.
zajímavost
Fakta, informace a zajímavosti o různých věcech. (foto: depositphotos)

1. Nejstarší kolo ze dřeva existuje více než 5 000 let

Nejstarší kolo světa bylo nalezené v roce 2002 v nedaleké oblasti u slovinské Lublaně. Od té doby zdobí tamní městské muzeum. A jen tak pro zajímavost, jak se vlastně dokázalo zjistit jeho stáří? Pomocí radiokarbonového datování. To určilo, že se jedná o dobu mezi 5 100 a 5 350 lety. Rekord mezi všemi svého druhu.

2. Jednou z hlavních složek prachu v domácnostech jsou odumřelé kožní buňky

Vědeckými výzkumy bylo zjištěno, že lidská kůže se zbavuje odumřelých buněk. V jaké frekvenci a v jakém počtu? Jedná se o neskutečných 200 milionů, a to za pouhou hodinu. Ale kam tyto buňky u nás doma, kde trávíme značnou část svého života, mizí? Do prachu.

3. Súdán je země s největším množstvím pyramid na světě

Pyramidy? Ano, samozřejmě Egypt. Avšak není to správně. Ani zdaleka se množství egyptských pyramid neblíží súdánskému číslu těchto monumentů. Zatímco v Egyptě bylo objeveno na 138 pyramid, v Súdánů jich bylo více než 250.

4. Netopýrek thajský patří mezi nejmenší savce

Netopýrek thajský je nejen nejmenší, ale zároveň i nejlehčí savec na naší planetě. Někdy se mu také jinak říká čmeláčí netopýr. Dlouhý je přibližně 3 centimetry, zatímco rozpětí jeho křídel sahá na 13 centimetrů. Tento druh nemá ocásek, ale co je pro něj velice charakteristické, tak je jeho rypáček, nápadně podobný tomu prasečímu. Vidět se dá pouze v oblastech jihozápadního Thajska.

Total
0
Shares
Související články
Nejvyšší lidé
Read More

Poznejte 10 nejvyšších lidí v historii

Vysoké lidi můžeme na ulici potkávat každý den, kdo je z nich ale nejvyšší? Možná se nedozvíme, jaký člověk byl nejvyšší v historii, ale z dochovaných záznamů víme o 10 lidech, kteří mezi ně rozhodně patří. Tito jedinci, tyčící se vysoko nad svými vrstevníky, si získali fascinaci a pozornost lidí po celém světě. V tomto článku se ponoříme do světa nejvyšších lidí, které se kdy podařilo zaznamenat.
Total
0
Share