10 bylinek pro podporu zdraví, které mít vždy po ruce

Dbát na silnou imunitu a celkové zdraví každého z nás není na škodu nikdy. Podpořit zdraví můžete pomocí nejrůznějších doplňků stravy. Mnohem přirozenější však je důvěřovat bylinkám. Už naše babičky totiž věděly, že byliny dokážou pomoci s kdejakou zdravotní komplikací.
zdraví
Příroda v sobě ukrývá poklad. Jen ho najít. (foto: 123RF)

Bylinkám důvěřuje mnoho lidí, už dávno se nejedná o produkty pro „báby kořenářky“. Své místo si bylinky najdou i v dnešním moderním světě, kdy je více než nutné vrátit se zpátky k síle přírody. Naučte se používat deset skvělých bylin, které posílí vaši imunitu a pomohou vám komplexně se všemi neduhy vašeho zdraví.

Ještě než se ale vrhneme na konkrétní bylinky, zrekapitulujeme si několik zásad a věcí, které je dobré vědět.

Bylinné čaje

Nejčastější formou užívání bylin je prostřednictvím bylinného čaj. Obecně platí, že se zalije doporučená dávka sušených bylin horkou vodou a nechá se louhovat alespoň 3 minuty. Po uplynutí doby můžete byliny scedit. K tomu použijte buď speciální sítko, anebo jemné plátýnko. Bylinné čaje se nesladí, dokonce ani medem. Vychutnáte si tak aromatickou vůni každé bylinky a maximální účinky čaje.

Tinktury

Další oblíbenou formou, jak užívat byliny, je tinktura. Bylinky jsou macerované v alkoholu několik týdnů, díky tomu ze zázračných kořenů, listů, květů i plodů dostanete maximum. Takovou tinkturu poté můžete užívat po kapkách každý den a dodávat tak denně tělu všechny důležité složky pro zdraví. Tinkturu si můžete z bylin připravit sami nebo si koupit již hotový výrobek.

Masti a oleje

Bylinky můžete také užívat pomocí mastí a olejů. Tyto formy se využívají především v kosmetickém průmyslu, kde jsou bylinky zpracovávané do olejů a mastí. Tyto produkty mají skvělé účinky na pleť i vlasy. Teď už se ale podívejte na ty nejlepší bylinky, které ve vaší domácnosti nesmí chybět!

1.  Máta peprná

První důležitou bylinkou, která vám pomůže v kdejaké oblasti zdraví, je máta peprná. Je prospěšná pro zažívání a střevních potížích, skvělé účinky má také na žlučník a zmírňuje problémy se žlučovými kameny. Máta zabraňuje nechutenství i odbourává pocit na zvracení, skvěle podpoří celkový stav při nachlazení. Její protizánětlivé a antistresové účinky vám přinesou mnohem více klidu do života. Máta vás také zbaví bolesti hlavy, ekzému i bakterií v ústech.

2.  Pampeliška

Zejména kořen pampelišky bude vaším skvělým průvodcem při detoxikaci těla. Podporuje totiž lepší funkci organismu i jater. Pampeliška je velkým zdrojem antioxidantů, působí močopudně a posiluje kosti. Také se zbavíte jakékoliv infekce v těle, upravíte si zažívání, a dokonce vám čaj z pampelišky pomůže zhubnout.

Total
0
Shares
Související články
jarní únava
Read More

Jarní únava: 10 způsobů jak nad ní zvítězit

Jaro už je tady v celé své síle, keře se zbarvují voňavými květy. Takové období s sebou ale často přináší i první jarní deprese a únavy, se kterými se potýká každý z nás. Jak se takovým stavům vyhnout a co udělat pro to, abyste měli stále dostatek energie i elánu do každého nového dne?
Total
0
Share