10 alkoholických drinků, které mají nejméně kalorií

Snad nikdo si nedovede představit letní období bez osvěžujícího drinku. Pokud si ho i vy nechcete během letních grilovaček a party odpustit, a přitom si hlídáte štíhlou linii, pak není nic lepšího, než se zaměřit na ty nejméně kalorické. A desítku z nich si právě teď ukážeme.
alkohol
Alkohol k létu tak nějak patří, ale patří k němu i kalorie. (foto: depositphotos)

Ačkoli většina z nás drinky miluje, je zřejmé, že při větší konzumaci sabotují naši snahu zhubnout. „Kalorie z alkoholu se mohou rychle nabalovat,“ říká dietoložka Christy Brissette. „A protože alkohol neposkytuje žádné živiny ani vás nenasytí, jsou to takzvané prázdné kalorie navíc k tomu, co už jste během dne snědli nebo vypili.“ Pití alkoholu může tedy také způsobit, že budete mít o něco menší vůli a snadno podlehnete pokušení v podobě přejídání.

Zatímco některé druhy alkoholu obsahují přesný počet kalorií, problém nastává v míchaných drincích. Dietolog Keri Gans říká: „Mnoho věcí, které přidáváme do alkoholických nápojů, má vysoký obsah cukru a neposkytuje žádné nutriční výhody.“ „Chcete-li snížit kalorie v nápojích, můžete si vyhrát s poměry určitých složek,“ doplňuje dietoložka a nutriční specialistka Beth Warren. Mimo to doporučuje vyzkoušet triky, jako je přidání více ledu nebo perlivé vody (což jsou ostatně složky, které neobsahují žádné kalorie), doplnění čerstvým ovocným džusem bez přidaných cukrů a místo běžného cukru nebo sirupu vyzkoušet přírodní sladidlo, jako třeba stévie. Teď už ale přejděme k těm nejméně kalorickým alkoholickým nápojům. Které to jsou?

1. Odlehčená Margarita

Margarity jsou všeobecně kalorickou bombou díky velkému množství cukru. „Předem vyrobené drinky mohou být problémem vzhledem k vysokému obsahu cukru,“ říká Brissette. Pokud to chcete obejít, je nejlepší použít čerstvou limetkovou šťávu, tequilu a špetku agávového sirupu. „Udržíte tím cukr i kalorie v nižších hladinách,“ říká. A pokud chcete do drinku přidat nějaké živiny, specialistka pro výživu Cynthia Sass doporučuje použít avokádo, mango a pomerančový džus, které doplní základní vitamíny a minerály.

Počet kalorií: 95 kcal

2. Gin s tonikem

Gin s tonikem je klasickým drinkem, ovšem na jednu porci připadá až 142 kalorií. Proč? Tonik se totiž obvykle vyrábí z kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy (pro představu – plechovka toniku o obsahu 350 ml obsahuje přibližně osm čajových lžiček přidaného cukru). „Přidání Seltzeru do koktejlu je vždy skvělou volbou, protože je zcela bez kalorií a cukru,“ říká Gans. Právě to vám umožní vychutnat si oblíbený drink bez omezení, aniž by vaše chuťové buňky strádaly.

Počet kalorií: 97 kcal

gin
Vyměňte tonic za sodovku. (foto: depositphotos)

3. Červené víno

Ano, malé množství alkoholu, včetně červeného vína, může být součástí zdravého životního stylu. To ostatně potvrzují i slova odborníka – „Červené víno je dobrou volbou. Co se ale kalorií týče, raději se přikloňte k sušším odrůdám, jako je sangiovese, cabernet sauvignon a pinot noir. Ty zpravidla mívají nižší obsah cukru a kalorií.”

Počet kalorií: 125 kcal

4. Martini

Stejně jako u vína, i zde záleží především na množství. „Klasické Martini má kolem 120 kalorií – to ale platí jen v případě, že je v něm zahrnuta pouze jediná dávka alkoholu a kolem 10 ml vermutu,“ zdůrazňuje Gans. Navzdory tomu, že je Martini poměrně silný alkohol, Brissette říká, že může být z hlediska kalorií vhodným nápojem. „Popíjení tak silného koktejlu pravděpodobně bude mít za důsledek, že ho vypijete o něco pomaleji než sladší nápoje připravené z džusu nebo sirupu.“ Pokud chcete do drinku přidat trochu chuti, můžete jej doplnit špetkou citronové šťávy anebo jej zpestřit olivovým džusem – celková hodnota nápoje se navýší asi jen o pět kalorií.

Počet kalorií: 120 kcal

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share