10 šílených faktů o zbraních v USA

V Americe dává druhý dodatek ústavy lidem právo držet a nosit zbraň a mnozí toto právo považují za zcela posvátné. Dokonce i ti, kteří se domnívají, že je třeba většího omezení, by vás pravděpodobně považovali za vyvrhela, kdybyste navrhovali, že by všechny střelné zbraně měly být úplně zakázané, a možná byste dokonce ještě nějakou vlastnili pro sebeobranu.
zbraních
TOP 10 nejšílenějších faktů o zbraních v USA. (foto: 123RF)

Ve skutečnosti díky extrémně snadné dostupnosti v Americe vlastní občané USA zhruba 40 % všech zbraní na světě a hluboce zakořenili tuto myšlenku do struktury své kultury. Z těchto důvodů se jim v mnoha jiných částech světa začalo říkat “blázni do zbraní”. Tohle je 10 šílených faktů o zbraních v USA.

1. Zbraně domácí obrany často neplní svůj účel


Mnoho lidí ve Spojených státech vlastní zbraň z důvodů ochrany domova, ale statistiky to ve skutečnosti neukazují jako pravdivé. Studie ukázaly, že v typickém scénáři se mnoho lidí ani ke zbrani nedostane včas, a když tak učiní, musí vystřelit, jakmile je vetřelec v jejich zorném poli, aby měli dobrou šanci.

Protože nevítaný host se dosud nedopustil násilného zločinu, mnoho lidí by nebylo ochotno tak rychle zabít. Statistiky také ukazují, že v 50% těchto případů proti neozbrojenému vetřelci skončí zbraň k sebeobraně jako útočná zbraň na majitele domu.

Důvodem je bezpečnost a skladování zbraně. Pokud aktivně nehledáte vetřelce, nebudete chodit po domě s nabitou pistolí na boku připravenou k útoku, zejména pokud máte děti nebo domácí zvířata. Z bezpečnostních důvodů většina lidí drží zbraně uzamčené a bez nábojů. To znamená, že i když máte zbraň na vhodném místě, musíte ji stále nejdřív odemknout, vytáhnout ji, nabít a být včas připravený do akce – a to vše za předpokladu, že jste hodně nervózní.

2. Duševní zdraví hraje velkou roli


Jedna strana debaty vám řekne, že žádné zákony o kontrole zbraní nepomohou a že jde jen o duševní zdraví. Druhá strana bude tvrdit, že duševní nemoci nevedou k tomu, abyste šli střílet do lidí, a že bychom neměli hlásat “jsou to blázni”, když se někdo pustí do masové střelby.

zbraň
Kdo má, a nemá právo držet zbraň? (foto: 123RF)

Pravdou je, že více zákonů o kontrole zbraní téměř jistě ztíží potenciálním vrahům získat více smrtících zbraní, což by zachránilo životy. Musíme však také připustit, že duševní zdraví je jedním z faktorů. Chápeme, že lidé nechtějí, aby všichni duševně nemocní lidé byli házeni do jednoho pytle jako násilníci, ale není nic příčetného na tom, jít ven a bez skutečného důvodu postřílet několik lidí.

3. Co je „útočná zbraň”?

Ve Spojených státech amerických dochází v posledních desetiletích často ke střelbě různého druhu, která se v průběhu let stává stále větším problémem. Jednou z věcí, která je nyní nejvíce obviňována z masové střelby, je snadnost, s jakou si mnoho mladých mužů opatřuje tyto takzvané “útočné zbraně”.

Důvodem znepokojení mnoha lidí je skutečnost, že to, co mnozí považují za útočnou zbraň, má přinejmenším poloautomatickou střelbu, což značně usnadňuje zabití davu lidí. Někteří lidé se proti terminologii útočné zbraně zcela ohrazují a tvrdí, že jde o propagandu kontroly zbraní. Jak již bylo řečeno, mnoho lidí souhlasí s myšlenkou útočné zbraně, ale neshodnou se na tom, co to je.

Někteří tvrdí, že útočná zbraň je cokoli s poloautomatickým režimem střelby, co je schopno nést velké množství nábojů nebo být zásobováno pomocí bump stock či jiného rozšířeného zásobníku, aby mohlo zabíjet a zabíjet. Jiní argumentují tím, co považují za čistší definici, že zbraň vyžaduje režim střelby select a schopnost přepnout z poloautomatického režimu na plně automatický, aby mohla být nazývána útočnou zbraní.

4. V USA každý rok zemře v důsledku náhodných poranění zbraní příliš mnoho lidí

Někteří lidé mají pocit, že nejdůležitější věcí, která se ignoruje, když přijde řeč na kontrolu zbraní, je o povinném výcviku, který je podobný tomu, jako byste si dělali řidičák. Zhruba 1000 úmrtí ročně je přisuzováno špatné manipulaci se zbraní.

Někdo bude argumentovat, že se jedná o jen asi 3 % úmrtí ze zbraní ve Spojených státech každý rok, a proto to není velký problém. Jiní tvrdí, že s velmi jednoduchým školením, které by neporušovalo ničí práva, bychom mohli snížit počet téměř na nulu. Nejčastěji jde o náhodný výstřel, nesprávné zacházení nebo manipulaci dítětem či zvířetem. Pokud by byly střelné zbraně správně uložené a uzamčené, k těmto incidentům by nedošlo.

Total
0
Shares
Související články
film
Read More

10 filmů s letní tématikou, které stojí za zhlédnutí

Léto je obdobím, kdy si mnoho z nás užívá dovolenou a uvolněnou atmosféru, během které relaxuje a nabírá novou sílu do dalších dní. K odpočinku patří i dobrý film. A jaký lepší zvolit než ten, který nabízí letní tématiku? Máme pro vás tip hned na deset filmů, které vás přenesou do světa slunečních dní, dobrodružství a nezapomenutelných letních zážitků.
iq
Read More

TOP 10: Země s nejvyšším průměrem IQ. Nejvíc to pálí Asiatům

Inteligence národů se rok od roku mění, o čemž svědčí také průzkum, který se provádí každé tři roky, aby se zjistilo, jak na tom lidstvo skutečně je. Ačkoliv se zdá, že ty největší státy musí mít spoustu inteligentních obyvatel, opak je často pravdou. Možná budete překvapeni, jaké země se umístily v první desítce s nejvyšším IQ.
Total
0
Share