10 vtipných knih o filozofii, které rozšíří vaše vědomosti

Filozofovat jde nad čímkoliv – ať už je to náboženství, věčný souboj dobra proti zlu, lidská přirozenost nebo sociální tématika. Většina filozofů bere každé téma velmi vážně, ovšem spousta knih je pak příšerně spletitých, chvílemi nudných, snadno se v nich ztratíme. To je to, kdy odborníci využijí klidně patnáct slov pro vyjádření něčeho, kde stačí pouhé slovo. Naštěstí ale existuje spousta filozofů, kteří našli způsob, jak ponuřejší svět filozofie okořenit něčím zajímavým – špetkou zábavy, hravosti a satiry.
filozofii
ilustrační obrázek (foto: depositphotos)

Abychom oslavili ty, kteří k tomu takhle přistupují, vybrali jsme pro vás desítku zajímavých knih, které sice vedou k zamyšlení, ovšem trochu odlehčeným způsobem. I to je někdy ve filozofii třeba.

1. Kniha Leon: Filosofie blázna

Hlavním hrdinou je Leon Black, postava, která se staví proti celému světu neomaleným způsobem. Přitom odhaluje hloupé věci, které děláme, hloupé způsoby, jak přemýšlíme, a hloupé věci, které milujeme. Skrze toho však přináší určitý vhled do každé problematiky a odhaluje skutečné dezinformace, jen trochu osvěžujícím způsobem.

2. Generace X: Příběhy pro akcelerovanou kulturu

Generace X a jejich protějšky Xennila prožili jednu z nevětších událostí v historii, která změnila celý svět. A ano, internetovou revoluci. Nastal tak přechod z analogového dětství do digitální dospělosti, která zbavila práv jak ty starší (kteří dělají věci podle knihy), tak i ty mladší (mileniálů, kteří si ani nejsou jistí, co to kniha ksakru je). Tato kniha míří na Generaci X a prostřednictvím série zábavných anekdot ukazuje, jaký je život, když jste převzdělaní, nedostatečně placení, od rána do večera sledujete úpadek světa a snažíte se najít místo mezi skutečným i online světem.

3. Plato a ptakopysk vstupují do baru: Porozumění filozofii prostřednictvím vtipů

Většinu těchto knih píší komicky smýšlející lidé, když zkoumají svět filozofie. Platón místo toho pochází od dvojice filozofů, kteří se inspirovali komedií. Kniha ukazuje, jak se humor a filozofie zajímavě prolínají a obojí nás nutí dívat se a myslet jiným způsobem, měnit náš pohled rychlou změnou všednosti. Směs smíchu a skutečné vědecké analýzy je přístupná každému a destiluje jinak hutné představy do zábavné lehkomyslnosti.

4. Pokaždé, když najdu smysl života, změní ho: Moudrost velkých filozofů o tom, jak žít

Šikovný soubor poznámek, který byl napsaný jedním z autorů předchozí knihy, legračním způsobem líčí přístup k filozofii. A pokud vás baví dělení myslitelů na svérázné a na ty, co mají opravdu chytré nápady, pak vás tohle počtení jednoduše dostane.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share