10 vtipných knih o filozofii, které rozšíří vaše vědomosti

Filozofovat jde nad čímkoliv – ať už je to náboženství, věčný souboj dobra proti zlu, lidská přirozenost nebo sociální tématika. Většina filozofů bere každé téma velmi vážně, ovšem spousta knih je pak příšerně spletitých, chvílemi nudných, snadno se v nich ztratíme. To je to, kdy odborníci využijí klidně patnáct slov pro vyjádření něčeho, kde stačí pouhé slovo. Naštěstí ale existuje spousta filozofů, kteří našli způsob, jak ponuřejší svět filozofie okořenit něčím zajímavým – špetkou zábavy, hravosti a satiry.
filozofii
ilustrační obrázek (foto: depositphotos)

8. Gay věda

Nebojte se, nejde tady o homosexualitu. Je to totiž jediná skutečná a respektovaná kniha filozofie, stvořená jejím kmotrem. Předpokládá to, že už víme, jak žít lépe, a že v každém z nás žije něco božského. Říká také “Bůh je mrtvý”, ovšem myšleno jen v tom pozitivním světle. Jde o to ukázat, jak snadno můžeme do svého života vnést radost, požehnaní svobodnou vůlí a zažít život jako duchovní tvor.

9. Beránek: Evangelium podle Biffa, Kristova kamaráda z dětství

Uctívání Krista někdy znamená kontemplativní ticho, trpělivost a sílu. Jindy, když si představujeme syna Božího jako skutečného člověka zápasícího s vírou, láskou a životem, jak to děláme my všichni, vnímáme existenci jako neblahodárnou. Tato kniha ovšem vesele sleduje Kristovy cesty v letech před jeho 33. narozeninami, a to tak, jak to vidí jeho potácející se kamarád Biff. Zatímco někteří to nazývají svatokrádeží, většina si uvědomuje, že syna Božího kniha ve finále vykresluje tak, jako ho svět zná – jako laskavého, trpělivého a chápavého.

10. Deník šíleného starého muže

Všichni do určité míry čelíme smrti každý den. Někdy je to v naší mysli to nejdůležitější. Jindy si sotva všimneme toho, že je naše tělo – nebo tělo někoho, koho milujeme – tak křehké. O čem často nehovoříme, je stárnutí. Je stejně nezměnitelné a v některých ohledech děsivější sledovat, jak se naše maso degraduje přímo před našima očima. Deník zkoumá stárnutí očima muže, který je stále chlípný, stále mužný, stále velmi živý, přesto uvězněný ve věku, který ho drží zpátky. Srdcervoucí, vtipné a vzrušující, to je hlavolam, který všichni uvidíme, jestli budeme žít dost dlouho.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

TOP 10 Nejbizarnější světové knihy

TOP 10 Nejčtenější knihy na světě

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share