Narcista vám ukradne osobnost. 10 tipů jak s ním zacházet

Lidé mají tendenci používat slovo narcista pro popis člověka, který je zahleděný do sebe, je sebestředný a postrádá empatii.
narcista
Narcista je nejlepší, nejkrásnější a nejúžasnější. A těžko ho přesvědčíte o opaku. (foto: 123RF)

Nicméně je také dobré vědět, že narcista je člověk s poruchou osobnosti. Jedná se o legitimní stav duševního zdraví, který vyžaduje odbornou pomoc.

Přesto i lidé, kteří touto poruchou netrpí a nebyla jim diagnostikovaná, mohou vykazovat její rysy. Typické rysy narcismu jsou:

  • potřeba neustálé chvály na svou osobu
  • nerozpoznávat potřeby druhých a ani se o ně nezajímat
  • využívání druhých
  • považovat se za někoho nadřazeného
  • citlivost na kritiku své osoby

1.      Přestaňte se soustředit na ně

Pokud se ve vašem okolí nachází nějaký narcista, je zcela pravděpodobné, že veškerá pozornost se točí jen kolem něj. On to dělá záměrně. A to v jakémkoli smyslu, ať už v tom pozitivním, anebo negativním. Jeho největším cílem je tuto pozornost na sebe strhávat a udržovat.

Můžete zaznamenat, že pod vlivem narcisty odsouváte své potřeby až na zadní příčky. Pokud si myslíte, že narcista někdy dá prostor jiným, mýlíte se. S největší pravděpodobností byste mohli čekat věčnost.

Pokud se v této situaci poznáváte, nedovolte mu, či dokonce jim, aby ovlivňovali váš svět a své potřeby stavěli nad ty vaše. Udělejte si čas pro sebe. Mějte na paměti, že vy jste ta důležitá osoba, nikomu nemusíte ustupovat.

2.      Rozpoznejte jejich pravý charakter

Zpočátku pro vás mohou být okouzlující. Pravděpodobně vás i ohromí svými nápady a sliby. Nikomu hned na začátku nepropadněte. Pozorujte jejich chování s ostatními a až poté si utvořte obrázek. Narcisty je bohužel nutné brát takové, jací jsou. Změnit je vyloženě nejde.

3.      Stanovte jasné hranice

Narcista si myslí, že může dělat cokoli chce a říkat druhým, co chce. Může vám i radit nebo po vás bude vyžadovat sdílet osobní záležitosti. Proto mu musíte vytyčit jasné hranice, on žádné totiž nemá. Narcista je zahleděný do sebe. Věcí kolem sebe si všímá až ve chvíli, kdy se to jeho osobně týká.

4.      Mluvte sami za sebe

Někteří narcisté se vás budou snažit zahnat do kouta. Nejhorší reakce, jakou byste v tomto případě mohli udělat, je být agresivní, hádaví a útoční. Zkuste to vyřešit klidným způsobem, ale vašimi slovy. Řekněte jim, jak jejich chování a slova ovlivňují váš život. Mluvte zcela konkrétně, narovinu a vysvětlete, co pro vás není přijatelné a jak očekáváte, že se s vámi bude zacházet.

Total
0
Shares
Související články
šťastnější
Read More

10 osvědčených způsobů, jak se okamžitě cítit šťastnější

Když naše tělo zaplaví pocit štěstí, cítíme se neskutečně skvěle. Asi každý z nás už to někdy zažil. Štěstí v nás může vyvolat ledasco - dobrá zpráva, chutné jídlo, nový vztah nebo třeba povýšení v práci. Když ale šťastní nejsme, cítíme se pod psa. Proto vám přinášíme 10 způsobů, jak se okamžitě cítit šťastnější.
ušetřit
Read More

10 tipů, jak ušetřit v domácnosti, a přitom se neomezovat

V každé rodině existuje mnoho zarytých stereotypů, kvůli kterým v dnešní době možná utrácíte víc peněz, než je nutné. Zrevidujte si veškeré náklady a ušetřete tam, kde se dá šetřit poměrně jednoduše. Nový pohled na finance celé domácnosti vám přinese až několik tisíc ročně do vaší peněženky.
páry
Read More

10 nejstabilnějších párů šoubyznysu. Komu to klape?

Pokud zrovna nemluvíme o světě běžných smrtelníků, kde bychom našli tisíce roky fungujících párů, ve světě showbyznysu (ať už ho aktivně sledujete nebo ne) si mnozí říkáme, že se tam vzájemní partneři střídají jak fusekle. Tuhle zpráva o rozchodu zpěvačky, támhle kauza oblíbeného herce a divokého rozchodu. Dá se ale ve světě reflektorů najít výjimka? Dá, a v docela početné skupině. Podívejte se na nejstabilnější páry, kterým to klape už spoustu let.
Total
0
Share