10 tipů, které přispívají k rozvoji naší mentální síly

Někteří lidé se ze svých neúspěchů dokážou rychle oklepat a odrazit, zatímco jiní s tím daleko více bojují. Pokud jste se zařadili do druhé kategorie, není třeba si zoufat. Existuje několik strategií, jak na vaší duševní odolnosti pracovat a nadále ji zdokonalovat.
mentální síla
Způsob, jakým myslíme a jednáme má vliv na naše mentální zdraví. (foto: depositphotos)

Naše odolnost je v průběhu života několikrát testována v případech, kdy se okolnosti nečekaně stočí k horšímu. Takové výzvy ale představují příležitost k povznesení se a k posilnění naší mentální síly.

Jak jste na tom vy, když vás život srazí na kolena? Vzchopíte se rychle a přizpůsobíte okolnostem? Nebo jste zcela ochromeni a se situací se vypořádáváte jen s malou sebedůvěrou? Níže vám představujeme techniky, jak budovat a zlepšovat svoji duševní odolnost.

1. Soustřeďte se pouze na věci, nad kterými máte kontrolu

V životě máte vždy možnost volby. Stejně tak si můžete zvolit, jak se k dané situaci postavíte a jak ji budete vnímat. Jinými slovy, přestože s danou situací nejste spokojení, můžete si zvolit, že ji budete akceptovat. Až se tohle naučíte, máte vyhráno.

2. Nemarněte čas lítostí nad sebou a nestěžujte si

Pokud ventilujete své problémy ostatním, vyvolává to ve vás pocity lítosti. Mentálně silní lidé se nesnaží získat sympatie druhých tím, že si neustále stěžují na svůj život a na jeho těžké podmínky. Místo toho se zvednou a konají, aby se jejich podmínky zlepšily. Anebo svou situaci akceptují, jelikož ví, že ji nemohou změnit.

3. Naučte se být vděční

Není možné se zároveň litovat a být vděční. Zamyslete se pro jednou nad věcmi a situacemi, za které jste rádi. Ne pro každého to je v životě samozřejmost. Jste zdraví, máte kde bydlet, máte s kým sdílet život, máte práci, děti, byli jste na výletě? Anebo daleko prostší záležitosti; byli jste na procházce, nadýchali se čerstvého vzduchu, dali si zmrzlinu. Není toto vše přece skvělé? Myslete na to každý den. Není od věci si každý den, alespoň v hlavě, zrekapitulovat pár věcí, za které můžete poděkovat. Buďte vděční, že jste.

4. Buďte občas jen sami se sebou

Mnoho lidí se času o samotě obává a necítí se tak příjemně. Ale pouze v momentu, kdy se naučíme žít rádi sami se sebou, se stáváme mentálně silnými. Vytvořte si čas pro sebe, pro své myšlenky a nápady. Sestavte si plány a cíle do budoucna. A následujte je.

Total
0
Shares
Související články
lidské tělo
Read More

Lidské tělo je plné překvapení. Tyhle zajímavosti vás dostanou

Své tělo bereme jako samozřejmost. Zrovna tak i většinu procesů, které se v něm dnes a denně odehrávají. Mluvíme však o fungování lidského těla, můžeme mluvit doslova o zázraku. Je někdy až neuvěřitelné, co všechno naše tělo dokáže. Podívejte se na 10 faktů a zajímavostí o lidském těle, které navždy změní vše, co jste doposud znali.
stárnutí
Read More

10 tipů pro zdravé stárnutí. S námi to zvládnete

Už naši předkové se zabývali dlouhověkostí a věčným životem. Každý tu chceme být co nejdéle. Ale to nám nestačí. Každý chceme zůstat věčně mladý a krásný. Proto ročně investujeme nemalé peníze do všeho, co nám tyto zaručené výsledky slibuje a něco jako stárnutí je pro nás sprosté slovo.
Total
0
Share