TOP 10: Nejčastější sexuálně přenosné nemoci

Dnešní doba je v mnoha směrem velice uvolněná, a týká se to i sexuálního života. Mladí lidé v naprosté většině nečekají na své poprvé až po svatbě. Svůj sexuální život začnou v pubertě a postupem času své partnery, dle potřeb, a v intervalech střídají. S frekventovanějším střídáním partnerům roste i riziko nákazy, a to v případě, kdy lidé nemyslí na ochranu.
sexuálně přenosné nemoci
Myslete na své zdraví. (foto: depositphotos)

Počátkem problémů bývají viry, bakterie, parazité či mykoplazmata. Ty začnou napadat pohlavní orgány a v závažnějších případech se mohou dále přemístit na imunitu, srdce a obdobně. Nemocní lidé nakažení okamžitě nepoznají. Většinou zjištění přijde až s rozjetými zdravotními problémy jednoho z účastníků. Sexuálně přenosné nemoci jsou závažnou těžkostí, která nám požitek z pohlavního života komplikuje. Některé pohlavní choroby jsou řešitelné v krátkém časovém intervalu, jiné mající fatální konce.

1. Kapavka

Bakteriální onemocnění vysoce nakažlivé a postihující obě pohlaví. Bakterie napadne povrch sliznice, na kterém se poté vytvoří zánět, a ten hnisá. Inkubační doba bývá od 2 až do 14 dnů od nechráněného styku, ať už se jedná o styk klasický, tak i orální a anální. Postihnuté oblasti jsou nejčastěji urogenitální trakt, konečník, hrtan, ale může se dostat i do očí.

Pro léčbu je nutné nasazení antibiotik a celá záležitost se musí nahlásit na hygienu.

2. Chlamydie a infekce

Další z bakteriálních onemocnění, které způsobují bakterie Chlamydia trachomatis. Nemoc přenosná i análně či orálně a při nedodržování hygienických pravidel. Nejčastějšími projevy jsou pocity pálení, svědění a bolest v břišní oblasti. Může se objevit vřed na genitáliích a celkový stav doprovázet horečka a zimnice. Muži zažívají pálení při močení a mívají oteklá a citlivá varlata.

Vždy je nutná návštěva lékaře, který dokáže udělat specifický test. Při pozitivním nálezu se nasadí antibiotika a doporučí se zdržení se sexuálního života do doby naprostého vyléčení.

3. Ureaplasmatická infekce

Bakteriemi způsobená infekce, která postihuje močový měchýř, trubici a ženám přivodí vaginální zánět. Lékař pomocí stěru infekci určí a nasadí vhodná antibiotika.

4. Syfilis

My lidé patříme mezi jediné hostitele bakterie Treponema pallidum. Umí napadnout kůži, kardiovaskulární systém, nervový systém a pohybový aparát. Při neléčení může dojít k selhání organismu a smrti. Prvním příznakem bývá vřed tam, kde vstoupila infekce, a ze kterého se dá vymáčknout tekutina. Mluvíme o genitálu, konečníku a ústech. Nemoc může napadnout i míchu. Jedná se o dlouhodobý proces, při kterém je nezbytné být pod dohledem lékaře, který musí nasadit penicilin. Kontroly se provádí i dva roky po prodělání.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share