TOP 10: seznam staveb, které za svůj život musíte navštívit

Tentokrát si představíme 10 míst, která byste měli během svého života určitě navštívit. Najdete je z dobrého důvodu v každém cestovním průvodci. Nečekejte na takových lokalitách nějaké větší soukromí, i tak ale tahle desítka významných staveb stojí za to.
navštívit
Pohled na Empire State Building v New Yorku. (foto: depositphotos)

8. opera house / sydney

Tato budova vznikla na základě soutěže, která byla vyhlášená za účelem získat nejlepší stavební návrh pro budovu opery. Mezi požadavky patřilo, aby budova obsahovala jeden velký sál, který pojme 3 000 diváků a druhý menší sál, do kterého se vejde 1 200 diváků. Soutěže se zúčastnilo přes 23 zemí. Vyhrál v té době neznámý dánský architekt Jorn Utzon. Opera house byl postavený v roce 1956 a v červenci 2005 byl zařazen na seznam australského kulturního dědictví.

sydney
Opera House v Sydney (foto: depositphotos)

9. tádž mahal / ágra

Tádž Mahal je klenotem Indie a poukazuje na obrovskou lásku muže ke své manželce. Může spíše připomínat palác, ale ve skutečnosti je to hrobka. Tu nechal postavit indický mogul Šahdžahán, jako památku na svou předčasně zesnulou ženu. Mogul byl ještě princem, když se oženil s půvabnou Ardžumand. Původně ji přidal do svého harému, ale později si uvědomil, jak je pro něj důležitá. Po dobu jejich manželství mu porodila 8 synů a 6 dcer. Při posledním porodu však zemřela. Mogul byl tak zdrcený, že dokonce vyhlásil dvouletý státní smutek, během kterého bylo zakázáno poslouchat hudbu, slavit, nosit šperky a používat parfémy.

mauzoleum
Tádž Mahal v Indii (foto: depositphotos)

10. empire state building / new york

Tato budova si až do roku 1972 držela rekord nejvyšší budovy světa. Byla postavená roku 1931 a má 102 pater. První otevření se neobešlo bez nesnází. V té době zrovna probíhala velká hospodářská krize a díky ní bylo pronajaté pouze malé množství kanceláří, následkem čehož se budově začalo přezdívat Empty State Building (překlad: Prázdná státní budova).

S touto ikonou New Yorku je také spojené velké množství sebevražd. Vzalo si zde život více než 30 lidí. Empire State Building jsme mohli vidět i v mnoha filmech, jako je například King Kong, Samotář v Seattlu, Milostný románek atd. Mrakodrap patří k městu stejně jako Eiffelova věž k Paříži, takže ho cestou do Ameriky rozhodně musíte navštívit.

zdroj: Toptenz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

TOP 10: Úžasná fakta, co ukrývají pyramidy v Gíze

TOP 10 míst, která byste měli navštívit v Berlíně

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share